Plovoucí heliport na Vltavě
Výběr jazyka:

Plovoucí heliport na Vltavě


05.05.2025

Praha v těchto dnech učinila významný krok k vybudování netradiční infrastruktury pro záchranné složky. Rada hlavního města schválila záměr realizace veřejné zakázky Plovoucí heliport Praha - Vyšehrad, který by měl významně zlepšit dostupnost letecké záchranné služby v centru metropole.

Dočasné, ale zásadní řešení

Plovoucí heliport bude umístěn na Vltavě u pravého břehu v lokalitě Rašínova nábřeží (říční kilometr 55,49). Jak vyplývá z dokumentů magistrátu, jde o dočasné řešení, než bude vybudován definitivní heliport na střeše nového pavilonu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Heliport má primárně sloužit pro přistávání vrtulníků záchranné služby (HEMS - Helicopter Emergency Medical Service) při převozu pacientů do Všeobecné fakultní nemocnice a Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí. Zařízení však bude využitelné i v případě mimořádných situací vyžadujících nasazení specializovaných složek IZS - ať už jde o hromadná neštěstí s větším počtem zraněných nebo bezpečnostní incidenty.

Technické specifikace a náročné požadavky

Z technického hlediska půjde o plovoucí zařízení o rozměrech 20 x 20 metrů, které bude vyvázáno ke třem stávajícím vázacím prvkům na nábřežní zdi a s břehem propojeno lávkou. Konstrukce bude složena z několika nepotopitelných plováků, přičemž středová část o rozměrech 10 x 10 metrů má být z jednoho celku nebo dvou plně spojených částí.

"Jedná se o velmi atypický projekt, který podléhá specifickým parametrům a pravidlům. V České republice nejsou k dispozici žádné akce s podobným projektem této náročnosti a složitosti," uvádí se v dokumentaci.

Projekt musí splňovat přísné požadavky Leteckého předpisu heliporty L14H Ministerstva dopravy, Úřadu pro civilní letectví, Dopravního a energetického stavebního úřadu, Státní plavební správy a Povodí Vltavy.

Celá konstrukce musí být navržena tak, aby ji bylo možné rozebrat a transportovat po Vltavské či Labské vodní cestě. Pro stabilitní užití helidecku se počítá s maximální hmotností vrtulníku 9 tun.

Finanční stránka a harmonogram

Předpokládaná hodnota zakázky činí 39,7 milionu korun bez DPH (48,037 milionu s DPH). Financování bude zajištěno z rozpočtu hlavního města, z kapitoly zdravotnictví a sociální oblast.

Veřejná zakázka bude zadávána jako nadlimitní na dodávky v jednacím řízení s uveřejněním. Hodnocení nabídek proběhne na základě ekonomické výhodnosti nabídky hodnocené podle nejnižší nabídkové ceny.

Předpokládaný termín zahájení zadávacího řízení je květen 2025, jeho ukončení se očekává v červenci téhož roku. Samotná realizace by měla trvat přibližně pět měsíců.

Pražané se tak mohou těšit na další zajímavý prvek na hladině Vltavy, který sice nebude sloužit široké veřejnosti přímo, ale může významně přispět k záchraně lidských životů.