Praha investuje téměř 50 milionů korun do zlepšení protipovodňových opatření v centru města. Projekt zajistí navýšení ochrany v centrální části metropole na úroveň povodně z roku 2002 s bezpečnostní rezervou dalších 30 centimetrů.
Hlavní změny se dotknou několika důležitých lokalit v centru města. „Protipovodňová ochrana v centru Prahy funguje dobře, ale nechceme usnout na vavřínech. Na Masarykově, Smetanově, Alšově a Dvořákově nábřeží proto nahradíme starší prvky novými a doplníme úseky, kde se dosud stavěly jen provizorní hráze z pytlů s pískem. Ochranu zvedneme na úroveň Q 2002 s třiceticentimetrovou rezervou. Jde o téměř 48 milionů korun, které investujeme do bezpečí a připravenosti Prahy,” uvedl radní hl. m. Prahy pro infrastrukturu Michal Hroza.
Primátor Bohuslav Svoboda dodává: „Na protipovodňová opatření, která Praha vybudovala a stále je zdokonaluje, jsem pyšný. Pravidelná cvičení a kontroly potvrzují, že jsme připraveni na to obstát v krizi, tak jako v uplynulých dvou letech už dvakrát.”
Detaily plánovaných úprav
Nejprve dojde k navýšení stávajícího mobilního hrazení v úsecích Masarykovo nábřeží, Smetanovo nábřeží, Alšovo nábřeží (v oblasti hotelu Four Seasons) a Dvořákovo nábřeží (Na Františku). Stavební práce budou zahrnovat:
- Vybourání kamenných dosedacích prahů
- Odstranění nerezových kotevních desek slupic stávajícího hrazení
- Jejich nahrazení novými konstrukcemi z nerezové oceli, které jsou již používány v ostatních částech města
Projekt počítá také s nahrazením některých provizorních prvků v místech, kde byly dosud při povodních umisťovány pytle s pískem. Na úseku Na Františku bude část ochrany řešena pomocí betonové zídky.
Vítězem veřejné zakázky se stala společnost Environmental Building s nabídkovou cenou 47 691 564,25 Kč bez DPH. Realizace stavby by měla trvat 12 měsíců.
Loňské povodně prověřily připravenost města
Nové investice přicházejí po zkušenostech z loňského září 2024, kdy Praha čelila hrozbě rozsáhlých povodní v důsledku extrémních srážek způsobených bouří Boris. Město tehdy přijalo řadu preventivních opatření, která se ukázala jako účinná.
V září 2024 byla Praha zařazena do stavu vysokého varování před povodněmi. Předpovědi naznačovaly, že hladiny vody mohou dosáhnout úrovně tzv. stoleté vody, s očekávaným kulminačním bodem v noci ze 14. na 15. září.
Město reagovalo instalací zábran proti povodním v historickém centru, uzavřením nábřeží pro veřejnost a dalšími opatřeními včetně uzavření Zoologické zahrady a použití ocelové brány k uzavření Čertovky. Byly také vyprázdněny nádrže na kaskádě přehrad Vltavy, aby se snížilo riziko přetečení.
I přes vážné varování byly skutečné dopady povodní v Praze relativně omezené. Voda sice zatopila jednu stanici metra, což vedlo k jejímu dočasnému uzavření, ale zbytek metra zůstal funkční. Nebyly hlášeny rozsáhlé škody na infrastruktuře ani domech, a nebylo nutné přistoupit k evakuaci obyvatel.
V kontrastu s Prahou byly regiony jako Morava a Slezsko zasaženy mnohem hůře, s tisíci evakuovanými osobami, rozsáhlými výpadky elektřiny a vážnými škodami na infrastruktuře. Celkové škody v České republice byly odhadovány na přibližně 3 miliardy USD, přičemž při povodních zahynulo nejméně 16 lidí.
Úspěšné zvládnutí povodňové situace v Praze bylo přičítáno vylepšené protipovodňové ochraně, která byla budována po katastrofálních povodních v roce 2002. Nové investice mají tuto ochranu dále posílit a zajistit, že hlavní město bude ještě lépe připraveno na případné budoucí povodně.